Ana Sayfa

BASINA VE KAMUOYUNA
 
Son günlerde basın ve medyada ve internet sitelerinde Meriç deresindeki gri ve beyaz kirliliğin Meriç ilçesindeki yağ fabrikasından kaynaklı oluştuğu yönünde haberler çıkmıştır.
 
Bu haberlerde bazı kişilerce kirliliğin yağ fabrikasından kaynaklandığına dair asılsız iddialarda bulunulmuştur.
 
Meriç ilçesinde tek sanayi tesisi olan şirketimize ait Ödenay markasına yönelik ÇEVREYİ, DEREYİ, MERİÇ NEHRİNİ KİRLETEN TESİS haksız algısı oluşturan, şirketimizi kamuoyuna ve tüketiciye hedef gösteren şirketin ve ‘ÖDENAY' markasının itibarını zedelemiş beyan ve iddialara karşı basın ve kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.
 
Ödenay Yağ ve Pirinç markasıyla Meriç ilçe merkezinde üretim yapan fabrika ve atıksu arıtma tesisimizde, bugüne kadar sürekli denetimler yapılmış ve hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.
 
Nitekim 2018 yılında 11.01.2018 - 02.03.2018 ve 25.09.2018 tarihlerinde üç ayrı defa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından analiz ve denetimler yapılmıştır. 15.10.2018 tarihinde ulusal gazete ve haber organlarında "Meriç Deresi Kirlilik Nedeniyle Gri ve Beyaz Akıyor" haberi üzerine yağ ve pirinç fabrikamıza hem Meriç İlçe Emniyet Amirliği hem de Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından ani baskın ve ani denetim yapılmıştır.
 
Ödenay marka yağ ve pirinç üretiminin yapıldığı tesisimizde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce "...atık su arıtma tesisinin çalıştığı, arıtma tesisinin çıkış suyunda farklı renkte su çıkışının görünmediği ve akışın berrak olduğu..." tespit edilmiştir.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "...tesisin yaklaşık 150 metre gerisinde Küçükdoğanca deresine bir hattan su karışımının olduğu ve suyun dereye döküldüğü noktada beyaz renk oluştuğu, karışımın olduğu noktada beyaz renk oluştuğu, bu noktadan kanalizasyon kokusunun hissedildiği, dereye karışan suyun Meriç Belediyesine ait Atıksu Arıtma tesisine giden ilçe kanalizasyon hattında yaşanan arızadan kaynaklandığı, Meriç Belediyesi ekiplerince yaşanan arızanın giderilmesi için çalışma başlatılmıştır..." denilmiştir.
 
Şirketimize ve markamıza haksızca yöneltilen tüm asılsız iddia ve isnatları reddettiğimizi, şirketimize ve markamıza yönelik bu iftira ve asılsız hedef göstermelere karşı her türlü şikayet ve tazminat dava haklarımızı kullanacağımızı değerli kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.
17.10.2018
 
ÖDEN GIDA SANAYİİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ